انتقاد از ظرفیت کم پذیرش دانشجوی دکتری در یک دانشگاه – وزیر دستور دهد

انتقاد از ظرفیت کم پذیرش دانشجوی دکتری در یک دانشگاه – وزیر دستور دهد

۲ استادتمام، ۳ دانشیار و ۲ استادیار در یک گروه آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در سال جدید مأمور تربیت فقط ۵ دانشجوی دکتری جدید شدند این درحالیست که به اذعان وزیرعلوم و مدیر دیگر وزارت علوم که از اساتید تربیت مدرس است توان هیئت علمی موجود بیش از این است.

به گزارش خبرنگار مهر، دانشگاه تربیت مدرس با هدف تربیت اعضای هیئت علمی متعهد به انقلاب اسلامی در رشته‌های علمی مورد نیاز دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و تحقیقاتی کشور و کمک به گسترش تحصیلات عالی و تحول اساسی در آن پس از پیروزی انقلاب اسلامی راه اندازی شد اما این دانشگاه که باید پیشرو در زمینه توسعه ظرفیت های تحصیلات تکمیلی باشد نیز دچار همان اتفاقی شده است که در سایر دانشگاهها جاری است.

کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کابینه دهم در توصیف این اتفاق چنین می گوید که در دانشگاههای کشور از توان فعلی اعضای هیئت علمی به طور کامل بهره گرفته نمی شود چراکه با همین تعداد عضو هیئت علمی با مرتبه بالای استادیار که در دانشگاهها فعالیت می کنند می توان ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری را به ۲۰ هزار نفر در سال نیز رساند.

حسن مسلمی نائینی استاد تمام گروه مهندسی ساخت و تولید دانشگاه تربیت مدرس از جمله اعضای هیئت علمی این دانشگاه تحصیلات تکمیلی است که معتقد است اگر بنا بر این بود که از توان اعضای هیئت علمی استادیار به بالا در این گروه آموزشی استفاده حداکثری صورت گیرد به جای پذیرش ۵ دانشجوی دکتری در سال تحصیلی جدید باید ۱۴ دانشجوی دکتری پذیرش می شد.

مسلمی نائینی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: انتظار می رود وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به دستگاههای مربوطه برای افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری دستور مستقیم دهد. پتانسیل بالای اعضای هیئت علمی حداقل در گروه ساخت و تولید دانشگاه تربیت مدرس، تا این حد کشش دارد که حداقل هدایت ۱۴ دانشجوی دکتری جدید را انجام دهد اما متاسفانه در سال تحصیلی جدید فقط ۵ دانشجوی دکتری در این گروه آموزشی پذیرش شده است.

این استاد تمام دانشگاه تربیت مدرس با برآورد اینکه وضعیت سایر گروههای آموزشی دانشگاه تربیت مدرس و همچنین دانشگاههای دیگر در عدم تناسب پتانسیل بالای اعضای هیئت علمی و ظرفیت کم پذیرش دانشجوی دکتری مشابه وضعیت گروه مهندسی ساخت و تولید دانشگاه تربیت مدرس است، گفت: حداقل ۵/۲ برابر ظرفیتی که در حال حاضر برای پذیرش دانشجوی دکتری در گروه مهندسی ساخت و تولید دانشگاه تربیت مدرس اختصاص پیدا کرده است می توان به پذیرش دانشجوی دکتری در این گروه آموزشی اقدام کرد.

به گزارش مهر، پیرو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری و تصمیم جلسه اخیر شورای عالی مبنی بر “بررسی چگونگی برگزاری آزمون دوره دکتری و افزایش دانشجو در این مقطع” جلسه‌ای با حضور دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، تعدادی از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و نمایندگان برخی دانشگاه‌های کشور در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
در این جلسه صاحب‌نظران و نمایندگان دانشگاه‌های کشور بر افزایش ظرفیت دانشجوی دکتری تاکید و اتفاق نظر داشتند و در خصوص نحوه عملیاتی شدن، نقاط ضعف و قوت، چالش‌ها و راهکارهای آن پیشنهاداتی را ارائه کردند.

سایت شبانه به نقل از خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط با این نوشته

برچسب ها:

 

درباره ی نویسنده

نوشته های بیشتر توسط Ashkan

 

0 دیدگاه‌ها

اولین نفر باشید که دیدگاهش را ارسال میکند.

نظر دهید