رئیس دانشگاه: این دوره در دو مقطع کارشناسی و ارشد برگزار می ‌شود

رئیس دانشگاه: این دوره در دو مقطع کارشناسی و ارشد برگزار می ‌شود

به گزارش سرویس صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه علوم پزشکی تهران، دکتر لاریجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این خبر افزود: دوره جدید مجازی در رابطه با علوم حدیث، قرآن و طب با استقبال تعداد زیادی از اساتید دانشگاههای علوم پزشکی و افراد و گروههای پزشکی برای نخستین بار آغاز به کار خواهد کرد.

وی ادامه داد: تاکنون حدود۷۰ نفر از اساتید دانشگاههای علوم پزشکی و۱۲۰ نفر از گروههای پزشکی برای شرکت در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته ثبت‌نام کرده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزاری دوره اخلاق پزشکی و دوره‌های آموزش مجازی علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی را از فعالیتهای مهم دانشگاه دانست و گفت: پس از انقلاب اسلامی، حرکتهای مختلفی در زمینه معارف اسلامی و گروههای پزشکی انجام شده که تاکنون اخلاق پزشکی، تاریخ پزشکی و طب سنتی در این گروه قرار گرفته است و این دوره آموزش مجازی علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی یکی از اصیلترین فعالیتهای این دوره است.

وی با اشاره به لزوم مناسب سازی علوم با فرهنگ اصیل ایرانی افزود: معارف ناشناخته زیادی در زمینه طب سنتی و اخلاق پزشکی وجود دارد که اگر بتوانیم آنها را به زبان امروز دنیا مطرح کنیم می‌تواند منشاء نظرات جدید و تحقیقات بزرگی باشد.

وی با تاکید بر اینکه ۱۰ هزار حدیث مرتبط به مباحث طبی وجود دارند، تصریح کرد: این منبع عظیم می‌تواند مورد بحث و دقت صاحب نظران قرار گرفته و نتایج حاصل از این بررسی‌ها راه گشای گروه‌های پزشکی شود.

دکتر لاریجانی دوره علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی را دوره ای «بین رشته‌ای» خواند و گفت: امروزه مباحث بین رشته‌ای یکی از اهداف بسیار بزرگ در دنیا برای تحقیقات محسوب می‌شوند و ایران می‌تواند در برخی از این مباحث مانند اخلاق پزشکی و طب سنتی با نگاهی اسلامی – ایرانی و خصوصا با نگاه شیعی به عنوان کانونی در کل دنیا مطرح شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران این رشته را مظهر توجه به محتوای معنوی خواند و گفت: این دوره ارزش بالایی دارد و می‌تواند سرآغاز تلاشهای جدید در کشور در عرصه ارتباط مباحث فرهنگی با گروه پزشکی باشد.

همچنین دکتر اصفهانی رئیس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث وطب برگزاری دوره‌های مجازی علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی را کلیدی برای فتح باب گنجینه عظیم میراث اسلامی در علوم پزشکی خواند.

وی ادامه داد: برگزاری دوره های مجازی علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی تولید صدها رساله و پژوهش در زمینه های مشترک علوم پزشکی و علوم اسلامی را در پی داشته است.

دکتر اصفهانی با اشاره به توافقنامه همکاری مشترک میان دانشکده علوم حدیث و دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: پس از تاسیس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب در پاییز سال ۱۳۸۷ و آغاز به کار این مرکز، با توجه به اهمیت بهره گیری از رهنمودهای قرآنی و روایات معصومین در زمینه پزشکی همکاری مشترکی میان دانشکده علوم حدیث و دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز شد.

وی افزود: در ماده ۲ این توافقنامه برگزاری دوره‌های آموزشی و فعالیتهای پژوهشی مشترک پیش‌بینی شده بود که برگزاری این دوره‌های مجازی علوم حدیث، اخلاق و آداب پزشکی نیز در راستای این مسئله صورت گرفت.

رئیس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب با تاکید بر طراحی دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای این دوره، گفت: با توجه به اینکه این دو مقطع در شورای گسترش دانشگاه‌ها مطرح و به تایید وزیر بهداشت رسیده است، اقدامات لازم برای تدوین برنامه های آموزشی و مواد درسی این دوره به صورت مجازی آغاز شد.

وی افزود: با توجه به مجازی بودن این دوره، کاربران می توانند در ساعات استراحت و در طول شبانه روز با استفاده از اوقات آزاد خود مطالبی را از طریق اینترنت دریافت و مطالعه کنند.

دکتر اصفهانی ضمن ابراز خرسندی از استقبال صورت گرفته از این دوره در مدت کوتاه تاکید کرد: با توجه به اینکه این دوره‌ها در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود، بنابراین مدرک تحصیلی فعلی شرکت کنندگان بالاتر از مدرکی خواهد بود که در پایان دوره از دانشگاه علوم پزشکی تهران اخذ خواهند کرد که این امر نشان دهنده عشق و احساس نیاز به آموختن آموزه‌های اسلامی با دانش کلاسیک است.

رئیس مرکز تحقیقات علوم قرآن، حدیث و طب در خصوص مواد درسی ارائه شده برای این دوره ها گفت: آنچه در برنامه درسی این دو مقطع دیده شده آمیزه‌ای از علوم اسلامی با تاکید بر علوم حدیث و مباحثی در زمینه اخلاق، آداب پزشکی، شیوه‌های نوین آموزش پزشکی و نظام سلامت است. همچنین نکته‌هایی در زمینه میراث عظیم پزشکی دوران تمدن تاریخ پزشکی، اصول و مبانی طب سنتی در آن گنجانده شده است.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط با این نوشته

برچسب ها:

 

درباره ی نویسنده

نوشته های بیشتر توسط Ashkan

 

0 دیدگاه‌ها

اولین نفر باشید که دیدگاهش را ارسال میکند.

نظر دهید