ایجاد دوره‌های کارشناسی ارشد نانو در ۱۵ دانشگاه کشور

ایجاد دوره‌های کارشناسی ارشد نانو در ۱۵ دانشگاه کشور

به گزارش خبرنگار «فن‌اوری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر سید مهدی رضایت در مراسم افتتاحیه نخستین همایش سراسری نقش علوم پایه در فن‌آوری نانو اظهار داشت: برنامه استراتژیک ملی ۱۰ ساله که برای نانو طرح ریزی شده است، هم در دولت هم از لحاظ دستورات و اجرایی به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است که الگویی برای ستادها است.
وی با اشاره به این که حمایت خوبی در سطح کشور از ستادها به عمل می‌آید، خاطر نشان کرد: عمده پیشرفتی که حاصل شده نتیجه برنامه‌ریزی، نظارت، ارزیابی و اجرا بوده است و برنامه راهبرد ۱۰ ساله‌ای که پیش‌بینی شده هر ساله ارزیابی می‌شود و عملکرد آن در سه حوزه توسه منابع انسانی، فن‌آوری و تولیدات بررسی می‌شود.


سرپرست گروه نانو فن‌آوری دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که تولید ثروت و ارتقای کیفیت زندگی مردم هدف اصلی است و علوم پایه جزو زیرساخت‌های اصلی توسعه فن‌آوری نانو است، عنوان کرد: بر اساس این برنامه شاخص تعداد مقالات و فن‌آوری‌های ایجاد شده، محصولات شرکت‌ها ، تولید ثروت و تاثیر بر زندگی مردم ارزشیابی می‌شود و اولویت‌هایی نیز در حوزه‌های انرژی، بهداشت، آب، محیط زیست، نانو مواد و نانو ساختارها تعیین شده است.
وی با اشاره به فعالیت‌های شبکه ‌آزمایشگاهی نانو اظهار کرد: بیش از ۳۰ آزمایشگاه در کشور به هم پیوسته هستند که در واقع شبکه‌ای کردن باید برای طرفین نفع داشته باشد.
سرپرست گروه نانوفن‌آوری دانشگاه علوم پزشکی تهران به تشکیل کریدور خدمات فن‌آوری تا بازار اشاره و خاطر نشان کرد: تجمیع مجموعه خدمات لازم برای تجاری سازی و توسعه کسب و کارها می‌باشد که شامل ارزیابی سطح فن‌آوری، مستند سازی، نفوذ فن‌آوری در صنایع موجود، رصد فن‌آوری و بازار و … است.
وی ادامه داد: در پژوهشگاه صنعت نفت پایلوت تبدیل نفت سنگین به سبک با استفاده از فن‌آوری نانو راه‌اندازی شده و انواع کیت‌های تشخیصی، بسته بندی‌های محصولات کشاورزی، نانو رنگ‌ها، لوله‌های ساختمانی، نانو فیلترها، پارچه‌های مقاوم به حرارت، نانو کامپوزیت‌ها و … از محصولاتی هستند که با استفاده از فن‌آوری نانو به تولید رسیده‌اند.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط با این نوشته

برچسب ها:

 

درباره ی نویسنده

نوشته های بیشتر توسط Ashkan

 

1 دیدگاه‌ها

  1. محمد می‌گه:

    سلام. سایت جالبی دارید . موفق باشید….

نظر دهید